Położnictwo
studia I stopnia
Informacje podstawowe
- Nazwa kierunku: Położnictwo
- Poziom: pierwszego stopnia
- Profil: praktyczny
- Forma: stacjonarne
- Język studiów: polski
- Liczba semestrów: 6
- Tytuł zawodowy nadawany absolwentom: licencjat położnictwa
Nauki o zdrowiu 100,0%
Charakterystyka kierunku, koncepcja i cele kształcenia
Charakterystyka kierunku
Zawód regulowany – standard dla kierunku położnictwo. Podstawa prawna: Dz. U. RP z dnia 21 sierpnia 2019 poz, 1573 Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 26 lipca 2019 r.
Studia na kierunku Położnictwo pierwszego stopnia są studiami o profilu praktycznym. Przygotowują do samodzielnego wykonywania zawodu licencjata położnictwa, w obszarze świadczeń zdrowotnych wobec kobiety i jej rodziny, kobiety ciężarnej, rodzącej, położnicy i noworodka w zakresie promocji zdrowia, profilaktyki, profesjonalnej opieki położniczo-ginekologicznej.
Koncepcja kształcenia
Koncepcja kształcenia na kierunku Położnictwo w Collegium Masoviense – Wyższej Szkole Nauk o Zdrowiu zakłada przygotowanie absolwentów do pracy na stanowisku pielęgniarki z wykorzystaniem aktualnej wiedzy naukowej, zasad etyki zawodowej i ogólnej oraz stałego rozwoju kompetencji zawodowych poprzez samokształcenie, studia podyplomowe lub rozwój naukowy. Misja Collegium Masoviense – Wyższej Szkole Nauk o Zdrowiu zakłada kształcenie na wszystkich stopniach studiów wyższych oraz w trybie kształcenia ustawicznego w ścisłym związku z prowadzonymi na Uczelni pracami naukowymi i badawczo – rozwojowymi, we współpracy z przyszłymi pracodawcami absolwentów Uczelni oraz w kontakcie ze społeczeństwem.
Uczelnia w szczególności:
- kształci i wychowuje studentów zgodnie z ideami humanizmu i tolerancji, w duchu szacunku dla prawdy i sumiennej pracy, poszanowania praw i godności człowieka, patriotyzmu, demokracji, honoru, odpowiedzialności za losy społeczeństwa i Ojczyzny,
- kształci studentów w celu ich przygotowania do pracy zawodowej,
- prowadzi badania naukowe, prace rozwojowe oraz świadczy usługi badawcze,
- kształci i promuje kadry naukowe,
- kształci w celu zdobywania i uzupełniania wiedzy;
- podejmuje starania i działania w kierunku tworzenia atmosfery życzliwości wśród społeczności akademickiej oraz kształtuje nawyki sumiennej pracy i rozwijanie motywacji poznawczych,
- stwarza warunki do rozwoju i promowania kultury fizycznej wśród studentów,
- działa na rzecz społeczności lokalnych i regionalnych.
Cele kształcenia
Celem kształcenia na kierunku Położnictwo pierwszego stopnia jest przygotowanie studenta do:
- samodzielnego wykonywania zawodu,
- współpracy w zespołach opieki zdrowotnej,
- samokształcenia przez całe życie i samorozwoju,
- podjęcia kształcenia na studiach drugiego stopnia i podyplomowych,
- pracy w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej,
- uczestniczenia w zespołach badawczych.
Wskazanie potrzeb społeczno-gospodarczych, których możliwość realizacji posiada absolwent kierunku
- Zapewnienie dostępności do świadczeń w zakresie opieki położniczej nad kobietą, noworodkiem i rodziną w sektorze publicznym i niepublicznym.
- Wraz ze wzrostem świadomości społeczeństwa, coraz większa potrzeba przygotowania do życia w rodzinie, metod planowania rodziny oraz ochrony macierzyństwa i ojcostwa.
- Prowadzenie prac naukowo-badawczych w zakresie wykonywania zawodu położnej.
- Przygotowanie do pracy wobec zachodzących zmian demograficznych i epidemiologicznych.
Wskazanie zgodności efektów uczenia się z potrzebami społeczno-gospodarczymi
Jednostka współpracuje z otoczeniem społecznym, gospodarczym oraz kulturalnym, w tym z pracodawcami i organizacjami pracodawców, w szczególności w celu zapewnienia udziału przedstawicieli tego otoczenia w określaniu efektów kształcenia, weryfikacji i ocenie stopnia ich realizacji, organizacji praktyk zawodowych, a także w celu pozyskiwania kadry dydaktycznej posiadającej znaczne doświadczenie zawodowe zdobyte poza uczelnią.
Zawód regulowany – efekty uczenia się określa: Dz. U. RP z dnia 21 sierpnia 2019 poz, 1573 Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 26 lipca 2019 r.
Program
Opis realizacji programu
Program studiów stacjonarnych pierwszego stopnia na kierunku Położnictwo realizowany jest w oparciu o przepisy Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 26 lipca 2019 r, w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego. Studia na kierunku Położnictwo pierwszego stopnia trwają 6 semestrów. Łączna liczba godzin wynosi 4780 ( w tym 60 godzin Wychowania fizycznego obowiązkowego – zajęciom tym nie przypisuje się pkt. ECTS) i 180 pkt. ECTS. Zajęcia praktyczne obejmują 1100 godzin, którym przypisano 43 pkt. ECTS. Praktyki zawodowe obejmują 1200 godzin, którym przypisano 46 pkt. ECTS. Na trzecim roku, w semestrze piątym, student ma do wyboru 1 z 2 przedmiotów fakultatywnych. W piątym semestrze student wybiera interesujące go seminarium dyplomowego, zakończeniem którego jest przygotowanie pracy dyplomowej. Pracę dyplomową student przygotowuje w oparciu o analizę indywidualnego przypadku. Studia pierwszego stopnia kończą się egzaminem dyplomowym składającym się z części teoretycznej i praktycznej, obejmującym weryfikację osiągniętych efektów uczenia się objętych programem studiów.
Liczba punktów ECTS
- konieczna do ukończenia studiów – 180
- w ramach zajęć prowadzonych z bezpośrednim udziałem nauczycieli akademickich lub innych osób prowadzących zajęcia – 180
- którą student musi uzyskać w ramach zajęć z zakresu nauki języków obcych – 5
- którą student musi uzyskać w ramach modułów realizowanych w formie fakultatywnej – 1
- którą student musi uzyskać w ramach praktyk zawodowych – 46
- którą student musi uzyskać w ramach zajęć z dziedziny nauk humanistycznych lub nauk społecznych – 10
Praktyki zawodowe
- Podstawy opieki położniczej – 80 godzin (2 tygodnie)
- Techniki położnicze i prowadzenie porodu – 360 godzin (9 tygodni)
- Promocja zdrowia – 20 godzin (1/2 tygodnia)
- Podstawowa opieka zdrowotna – 80 godzin (2 tygodnie)
- Położnictwo i opieka położnicza – 200 godzin (5 tygodni)
- Ginekologia i opieka ginekologiczna – 200 godzin (5 tygodni)
- Neonatologia i opieka neonatologiczna – 80 godzin (2 tygodnie)
- Pediatria i pielęgniarstwo pediatryczne – 40 godzin (1 tydzień)
- Choroby wewnętrzne – 40 godzin (1 tydzień)
- Chirurgia – 40 godzin (1 tydzień)
- Psychiatria – 40 godzin (1 tydzień)
- Anestezjologia i stany zagrożenia życia – 40 godzin (1 tydzień)
- Praktyki zawodowe (1200 godzin/30 tygodni), realizowane są po zaliczeniu właściwych zajęć praktycznych. Odbywają się w formie praktyk zblokowanych śródrocznie i w okresie wakacyjnym.
- Zdobywanie umiejętności praktycznych w warunkach naturalnych poprzedzone jest zdobywaniem tych umiejętności w warunkach symulowanych niskiej wierności – pracownie umiejętności położniczych.
Dobór miejsca kształcenia praktycznego uwzględnia możliwość osiągania zakładanych efektów kształcenia i dokonywany jest na podstawie przyjętych kryteriów. Praktyki zawodowe są realizowane pod opieką wyznaczonego opiekuna zakładowego z którym jest podpisywana umowa cywilno-prawna na czas jej realizacji. Nadzór nad praktykami sprawuje wyznaczony nauczyciel akademicki – koordynator uczelniany praktyki zawodowej. Praktyki realizowane są zgodnie z harmonogramami zajęć. Miejscem odbywania praktyk zawodowych są sale porodowe oraz oddziały: położnicze, noworodkowe (położniczo-noworodkowe), patologii ciąży, ginekologiczne, onkologii ginekologicznej, internistyczne, chirurgiczne, pediatryczne (niemowlęcy, patologii noworodka) – w szpitalach klinicznych, instytucjach badawczych, wieloprofilowych szpitalach o zasięgu regionalnym, ośrodkach położniczej i pielęgniarskiej opieki domowej i środowiskowej oraz szkołach rodzenia.
Wymogi związane z ukończeniem studiów (praca dyplomowa/egzamin dyplomowy/inne)
Warunkiem ukończenia studiów jest: – uzyskanie wszystkich zaliczeń i zdanie wszystkich egzaminów przewidzianych w planie studiów, – zaliczenie wszystkich przewidzianych w planie studiów praktyk zawodowych, – pozytywne zdanie egzaminu dyplomowego praktycznego, złożenie pracy dyplomowej, jej pozytywna weryfikacja ( wskazanie, że praca dyplomowa nie jest plagiatem) w systemie antyplagiatowym i zdanie teoretycznego
Kontakt
-
ul. G. Narutowicza 35
96-300 Żyrardów - +48 46 855 47 09
- +48 46 855 46 64
- info@cm.edu.pl