Współpraca międzynarodowa

Dział Współpracy Międzynarodowej

Kontakt

Zadania

Dział Współpracy Międzynarodowej uczestniczy we wdrażaniu polityki Collegium Masoviense dotyczącej współpracy międzynarodowej i realizuje związane z tym zadania:

  1. Organizacja wizyt delegacji z uczelni zagranicznych przyjeżdżających do Collegium Masoviense na zaproszenie Rektora,
  2. Koordynacja wizyt gości zagranicznych przyjeżdżających do Collegium Masoviense w ramach umów o współpracy szczebla uczelnianego,
  3. Koordynacja wyjazdów pracowników i studentów Collegium Masoviense udających się za granicę w ramach umów o współpracy szczebla uczelnianego,
  4. Obsługa administracyjno-finansowa wyjazdów zagranicznych pracowników i studentów Collegium Masoviense,
  5. Przyjmowanie pracowników działów współpracy zagranicznych uczelni na szkolenia i spotkania informacyjne,
  6. Opracowywanie sprawozdań dotyczących współpracy międzynarodowej.

Program Erasmus+

Działania promujące i upowszechniające mobilność studentów i pracowników Collegium Masoviense – Wyżej Szkole Nauk o Zdrowiu w ramach Programu Erasmus:

  1. Stała/bieżąca informacja o programie z wykorzystaniem m.in.:
    • stron internetowych uczelni
    • tablic informacyjnych
    • banerów i stoisk
    • czasopisma uczelnianego
    • uczelnianych mediów społecznościowych
    • uczelnianego e-mailingu
  2. Organizowanie wydarzeń informacyjno-kulturowych, np.:
    • Welcome Day – Dzień Informacyjny dla zagranicznych studentów Programu Erasmus
    • Erasmus Day – otwarte wydarzenie z udziałem zagranicznych studentów, przedstawienie krajów z jakich pochodzą, przygotowanie stoisk z typowymi potrawami, akcja promocyjna – wydawanie materiałów informacyjnych o programie Erasmus
    • Organizowanie wydarzeń Erasmusowych np. konkursów, spotkań na wydziałach czy terenie kampusu uczelni, Erasmusowe party, grille itp.
    • International Week (program integracyjno-kulturowy)
    • Program adaptacyjno-kulturalny dla zagranicznych studentów (wydarzenia kulturalne, spotkania, wycieczki promujące region).
  3. Współpraca z innymi jednostkami/organizacjami działającymi na terenie uczelni:
    • Samorząd Studencki
    • Media uczelniane
    • Dział Promocji
    • Dziekanaty
    • Koordynatorzy wydziałowi
  4. Wsparcie studentów i pracowników poprzez podnoszenie kwalifikacji językowych.

Upowszechnianie rezultatów :

  • baza relacji beneficjentów programu na stronach DWZ
  • artykuły w czasopiśmie uczelni
  • materiały informacyjne w formie ulotek, plakatów, opracowań
  • sprawozdania uczelni
  • promocja uzyskanych wyników w trakcie wydarzeń naukowych (konferencje, warsztaty, szkolenia, panele dyskusyjne, fora), wydarzeń kulturalno-informacyjnych np. spotkania z nauką, dni otwarte uczelni, targi edukacyjne, korzystanie z social mediów oraz innych platform komunikacyjno-informatycznych.

Plan działań adaptacyjno-integracyjnych dla studentów zagranicznych przyjętych na studia w Collegium Masoviense w ramach Programu Erasmus.

Zaplanowane działania mające na celu integrację studentów zagranicznych w środowisku akademickim, finansowane ze środków Organisational Support (OS) z Programu Erasmus:

  1. Spotkanie informacyjne, ogólne w Dziale Współpracy Zagranicznej (DWZ) i przygotowanie Welcome Day (Dzień Powitalny dla studentów zagranicznych programu Erasmus).
  2. Opracowanie systemu i regulaminu Buddy/Mentor – studentów Collegium Masoviense, którzy będą pomagać w załatwianiu formalności oraz wspierają w procesie adaptacji.
  3. Przygotowanie zwiedzania campusu uczelni, wizyta wybranym laboratorium uczelni w zależności od podjętego kierunku przez studentów zagranicznych.
  4. Zorganizowanie spotkań z: Koordynatorem Uczelnianym w uczelni i Koordynatorami Wydziałowymi na poszczególnych wydziałach, władzami miasta, zwiedzanie miasta.
  5. Spotkanie informacyjne w poszczególnych dziekanatach w celu zapoznania się szczegółowymi działaniami, uzyskaniem wielu potrzebnych danych: nt. warunków socjalno-bytowych, organizacji roku akademickiego, harmonogramu zajęć, komunikacji w mieście, założenie kont bankowych, itp.
  6. Zorganizowanie kursu języka polskiego z elementami kultury i historii Polski.
  7. Zapewnienie instruktażu w korzystaniu z systemu USOS, internetowych kont studenckich, szkolenia z dostępu do zasobów biblioteki uczelnianej.
  8. Współpraca z przedstawicielami Samorządu Studenckiego i innych organizacji studenckich działających na terenie uczelni w celu zapewnienia wsparcia w procesie adaptacji i integracji zagranicznym studentom w środowisku akademickim.
  9. Wsparcie dla studentów obcokrajowców w załatwianiu formalności urzędowych
    w zakresie wniosków o wizę (kartę pobytu). Wsparcie językowe w załatwianiu spraw w urzędzie ds. cudzoziemców, w placówkach medycznych, ubezpieczeniowych. Pomoc przy zameldowaniu i dopełnieniu spraw związanych z przedłużeniem legalizacji pobytu.
  10. Program kulturalno-krajoznawczy – udział w wydarzeniach kulturalnych, przygotowane wycieczek i wydarzeń jak np. Erasmus Day, Andrzejki, Mikołajki Juwenalia i inne we współpracy z Samorządem Studenckim i innymi organizacjami studencki oraz lokalnymi biurami podróży.
  11. Wsparcie pracowników DWZ w celu pomocy lub informacji w nagłych sytuacjach i zdarzeniach (telefoniczne, mailowe).
  12. Aktywizacja studentów zagranicznych do uczestnictwa w wydarzeniach promujących kulturę i tradycję krajów pochodzenia.

Plan działań finansowych Erasmus+ KA 131, kraje unijne

  1. Przygotowywanie wniosku aplikacyjnego o finasowanie uczestnictwa w programie Erasmus do Narodowej Agencji Narodowej Programu Erasmus (NA) we skazanym przez donatora terminie, za pomocą odpowiednich systemów aplikacyjnych.
  2. Opracowanie planu wydatków na działania mobilnościowe (wyjazdy studentów i pracowników), na organizację wspieranie wymian oraz promocję idei programu i osiągniętych rezultatów.
  3. Tworzenie budżetów finansowych w systemie finansowym używanym w uczelni oraz w Beneficiary Module (BM), narzędziu sprawozdawczym wymaganych przez NA.
  4. Przygotowanie planu wydatków z działań OS (Organisation Support) – działań wspierających organizowanie mobilności.
  5. Przygotowywanie i rozliczanie umów z uczestnikami programu (studenci i pracownicy) z wykorzystaniem zalecanych przez NA wzorów.
  6. Dokonywanie zleceń finansowych (przyznane granty) na wyjazdy studentów na studia (SMS) i praktyki (SMT).
  7. Zlecanie przelewów/wypłaty gotówki grantów na wyjazdy pracowników dydaktycznych (STA) i pracowników niebędących nauczycielami akademickim na szkolenia (STT).
  8. Uzgodnienia, rozliczenia i współpraca z działem księgowym w sprawach finansowych.
  9. Przygotowywanie zamówień publicznych na działania, usługi, produkty wspierające wymiany międzynarodowe.
  10. Podejmowanie działań aktywizacyjnych dla zagranicznych studentów programu Erasmus.
  11. Współpraca finansowa z podmiotami zewnętrznymi w zakresie usług, działań związanych z realizacją zadań w ramach Programu Erasmus.
  12. Przygotowanie sprawozdań przejściowych i końcowych w obowiązkowych systemach i platformach Programu Erasmus.
  13. Przygotowywanie sprawozdań i danych statystycznych dla władz uczelni (roczne, kwartalne, na posiedzenie Senatu uczelni), Ministerstwa, POLON itp.
  14. Upowszechnianie rezultatów osiągniętych wyników z realizacji zadań w ramach Programu Erasmus w wykorzystaniem mas mediów, mediów uczelnianych, lokalnych, platform informacyjnych.

Kontakt

Collegium Masoviense

Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu
w Żyrardowie